2. El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, kullanılmış bir iPhone mu almak istiyorsunuz? Bunu yapmadan önce bu yazıyı okumalısınız. Sıfır iPhone almak çok da ucuz değildir. Son zamanlarda Apple tarafından çıkarılan iPhone 11 Pro Max çıktı ve iPhone 6 ve iPhone 6s gibi eski modellerin fiyatları oldukça düştü.

Belki de şu sıralar 2. el bir iPhone 6s almak en doğru zamandır. 2. el bir iPhone almak biraz sıkıntılı bir durum olabilir. Muhtemelen parasal yönden cazip ama kaçınmanız gereken birkaç tuzak durum var. Cep Hastanesi sizler için, 2. el iPhone alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazdık.

Nereden 2. El iPhone Alabilirsiniz ?

2. El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, 2. eliPhone almak için çok fazla seçenek var. Sahibinden ve Gittigidiyor’dan güvenli alışveriş seçeneği ile alışveriş yapabilirsiniz. Letgo uygulaması ile de size yakın bir kişiden, görerek cihazı alabilirsiniz. 2. el iPhone alırken, görerek almanız çok önemli. Ezik, çizikler resimlerde görülmeyebilir. Çevrenizdeki telefon satıcıları da iyi bir seçenek olabilir.

2. El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2.el telefon alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Aldığınız iPhone Operatörünüzde Çalışacak Mı ?

2. el bir iPhone satın almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de, iPhone’un operatörünüzde çalışıp çalışmaması. Operatörlerin düzenlediği kampanyalarla alınan cihazlarda SIM kilidi bulunuyor. Tabii bu SIM kilidi çeşitli yollarla kaldırılabiliyor. Eğer zaten kilit kaldırıldıysa sorun yok. Kaldırılmadıysa, SIM kilidini kaldırtmanız gerekecek.

iPhone’un Aktivasyon Kilidinin Açık Olmamasına Dikkat Edin

iPhone’umu bul özelliği etkinleştirildiyse ve etkinleştirme kilidi varsa, satıcıdan bunu kapatmasını isteyin. Sonuçta Etkinleştirme kilidi açık yazıyorsa o cihazı almayın. Sahibi, aktivasyon kilidini mutlaka kaldırmalı. Bunu yapmak için;

  • Ayarlar > Genel > Sıfırlama > Tüm içeriği ve ayarları sil kısmından,
  • Tüm içeriği sil’e tıklayın.
  • Şifreyi girin. Etkinleştirme kilidi artık kalkacaktır.
Root Garantiyi Bozar Mı

Cihazı açtığınızda aşağıdaki ekranlardan birisi geliyorsa cihaz hala eski sahibine bağlı demektir. Sahibinden yardım istemelisiniz. Sahibi yukarıdaki “Tüm içeriği ve ayarları sil” işlemini yapmalıdır.

iPhone’da Hasar Olup Olmadığına Dikkat Edin

Bu kuralı herkes biliyordur. Alacağınız 2. el iPhone’da hasar olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

  • Sıyrık, çizik gibi kozmetik hatalar meydana gelmiş olabilir.
  • Hoparlöründe problem olabilir. Anlamak için bir müzik parçası dinleyin.
  • Sudan dolayı hasar meydana gelmiş olabilir. SIM kart slotunun içini kontrol edin. Beyaz çıkartma, kırmızı veya pembeye dömüşse su geçirmiş demektir.
  • iPhone ölü piksel test uygulamasını çalıştırın ve ölü pikselleri kontrol edin. Az da olsa ölü pikseller ekrana yayılabilir.
  • Daha önce tamir görmüş mü? Tamir eden firma yetkili servis mi? Eğer yetkili servis tamir etmediyse garantisi bozulmuş olur.
  • Cihaz değişim cihazı mı?
  • İMEİ numarasını kontrol edin.

iPhone Alınırken Dikkat Edilecekler

Ezilme, kırılma, ekranda çizik varsa garanti dışıdır. Sıvı temas göstergesine bakın. Sıvı teması varsa garanti dışıdır. Alacağınız kişinin Apple kimliği ile Apple’ın sitesine giriş yapın ve cihazın sahibine, değişip değişmediğine, garanti kapsamına bakın. Kontrol edin. Yurtışı cihazsa garanti kapsamında olmayabilir. FaceID ve Whatsapp çalışmayabilir. Ayrıca o kişi cihazı sıfırlasın ve siz Apple kimliğinizle giriş yapın cihaza. Cihazın ileride tüketici hakem heyetine gitme ve para iadesi alma ihtimaline karşı da sözleşme yapın. Yoksa kanunen hak iddia edemeyebilirsiniz. Imei çalınmış da olabilir. Kendi hattınızla giriş yapın. Çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

iPhone SE Ekran Değişimi

iPhone SE Ekran Değişimi, Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde iPhone Ekran Tamiri nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz;

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir