Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone 12 Pro LiDAR Nedir

iPhone 12 Pro LiDAR Nedir

Iphone 12 Pro Lidar Nedir

iPhone 12 Pro LiDAR Nedir ? Teknoloji devi Apple’ın çok dikkat çeken iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max modelleri için AR tabanlı özel bir imkanın sunulduğu ortaya çıkmış durumda. iPhone 12 ailesinde artık bildiğiniz üzere dört farklı telefon yer alıyor. Burada 12 Mini, 12, 12 Pro ve 12 Pro Max modelleri bizleri karşılıyor. Bu modellerden iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max arasında bir LiDAR sensörü yer alıyor.  Geçtiğimiz Mart ayında tanıtılan iPad Pro ile kullanıcılarla buluşan LiDAR sensörü, artık iPhone 12 Pro’da da yer alıyor. Yeni sensör ile birlikte Apple, daha iyi bir ‘artırılmış gerçeklik’ deneyimi sunmayı hedefliyor.

iPhone 12 Pro LiDAR Nedir  ? Yavaş yavaş hayatımıza dahil olmaya başlayan ‘artırılmış gerçeklik sunan’, Apple’ın her geçen gün daha fazla eğildiği bir alan gibi görünüyor. Şirket, geçtiğimiz Mart ayında tanıttığı 12.9 ”iPad Pro modeline 1 milimetrelik bir LiDAR sensörü takmayı ihmal etmemişti. Mobilite bakımında yetersiz olan bu iPad Pro, Apple tarafında LiDAR sensörüne sahip tek cihaz Engadget’e göre firma, yeni tanıtılan iPhone 12 Pro modelinin LiDAR sensörü eklemeyi ihmal etmediği yönünde.

LiDAR teknolojisi de radarlarla aynı çalışma prensibine sahip Aralarındaki belirgin fark ise radyo dalgaları yerine lazer kullanılması. Özetle LiDAR, etrafa gönderdiği ışınların yansımasını toplar ardından da farkı hesaplayarak nesnelerin konumlarını daha doğru algılanmasını sağlar. Apple bu sensör ile çevrede yer alan nesnelerin daha doğru konumlamasını yaparak kullanıcıların ‘artırılmış gerçeklik deneyimini bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Fiziksel dünyayı daha iyi algılan cihaz, diğer AR geliştirmelerine de daha açık hale geliyor.

İlginizi Çekebilir: Realme 7 Pro Özellikleri

Artırılmış gerçeklik haricinde Apple, LiDAR sensörüyle daha hızlı netleme imkanı da sunacak. LiDAR sensörünün alışma prensibi sayesinde kamera, karanlık ortamlarda 6 kat hızlı odaklama yapabilecek. Odak takibi konusunda videolarda da kullanılacak olan sensör, gece modunda derinlik algılama arttırarak daha iyi ‘bokeh efekti’ yapabilir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone 12 pro lidar test , iphone 12 pro lidar nasıl kullanılır , iphone 12 pro lidar scanner
iphone 12 pro lidar apps , iphone 12 pro lidar app , iphone 12 pro lidar 3d scanner , iphone 12 pro lidar scanner app , iphone 12 pro lidar nasıl açılır
iphone 12 pro lidar ar , iphone 12 pro lidar application.