Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Klonlanmış Telefon Nedir

Klonlanmış Telefon Nedir

Klonlanmış Telefon Nedir

Klonlanmış Telefon Nedir, Klonlanan telefon, IMEI numarası kopyalanan telefonlar kapatılacak mı? Klonlanmış telefon nedir? Aşağı kısımdaki yazıları okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

IMEI Nedir ?

Klonlanmış Telefon Nedir, IMEI, Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği kısaltmasıdır. Amacı, dünyadaki tüm mobil cihazların birbiriyle aynı olmayan benzersiz bir kimliğe sahip olduğu fikridir. Bu numaralar, operatörler ve distribütörler tarafından satış ve garanti tanımlama amacıyla kullanılırken, operatörlerin hangi cihazla iletişim kurduğunu anlamayı sağlar. Başka bir deyişle, operatörler bu numaralara bağlı kayıtlardan hangi marka ve model telefonu kullandığınızı izleyebilir ve cihazınıza özel hizmetler sunabilir.

Klonlanmış Telefonlar Ne Zaman Kapanır ?

Mehmet Muş “Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 1838 lira yatırmaları halinde entegre edilecek.

IMEI Numarası Yapısı

IMEI numarası standart olarak 15 rakamdan oluşmaktadır. Günümüzde opsiyon el olarak bu 15 rakama, yazılım versiyonunu belirtmek üzere 2 hane daha ilave edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Telefonda Kendi Sesimi Duyuyorum

IMEI Numarası

  • AA-BBBBBB-CCCCCC-D
  • AA : İlk iki rakam Type Allocation Code (TAC) olarak adlandırılan bölümdür.
  • BBBBBB : TAC bölümünün tamamlayıcısı olarak kullanılır. AA-BBBBBB bölümü birlikte cihazın marka, model ve parti numarasını verecektir.
  • CCCCCC : Belirlenen modelin seri numarası
  • D : Diğer rakamlardan belli bir algoritma ile hesaplanan rakamdır. Numaranın doğruluğunu ispat eder.

IMEI Güvenliğinin Önemi

Türkiye’de yasa dışı telefon trafiğini önlemek için, operatörler IMEI kontrolünü gerçekleştirmektedir. BTK kayıtlarında IMEI numarası yoksa, bu telefonu ülkemizde faaliyet gösteren operatörlerle kullanmak mümkün değildir. Yurtdışından gümrükte veya E-Devlet başvurusunda satın aldığınız ve yanınızda getirdiğiniz telefonun kayıt işlemi bunu sağlamaktadır. BTK IMEI kayıt sayfası, e-Devlet aracılığıyla kayıt sağlamak için kullanılabilir. IMEI numaralarınızı gizlemek kadar önemlidir.

Telefonumun IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim ?

Telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Genellikle telefon üreticileri, yeni telefon kutusuna IMEI numarasını da içeren bir etiket yapıştırırlar. Kutuyu bulamazsak veya kutuda böyle bir etiket yoksa, başka bir seçenek de pili çıkardıktan sonra telefonun içine bakmaktır. Bataryası çıkarılabilir modellerde genellikle IMEI numarasını içeren bir etiket bulunur. Bataryası çıkarılmayan bazı cihazlarda, IMEI numarası cihazın arkasında bulunabilir. IMEI numarasını öğrenmenin en kolay yolu, cep telefonlarının yaygınlaşmasından beri standart olarak kullanılan kodu kullanmaktadır. Bu yöntem telefonların çoğunda iş görecektir. Tabii ki cihazın çalışır durumda olması şart. Arama ekranında *#06# kodu tuşlayın.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefon klonlanması nedir , klonlanmış cep telefonu nedir , klonlanmış telefon ne demek
klonlanmış cihaz ne demek , klonlanmış telefon nasıl anlaşılır , klonlanmış telefon , klonlanmış telefon sorgulama , imeisi klonlanmış telefon
klonlu telefon nedir , klonlanmış telefon nasıl açılır , telefon klonlama nedir nasıl yapılır.