Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Telefon Kayıt Pasaportsuz

Telefon Kayıt Pasaportsuz

Popüler Aramalar: iPhone 8 Arka Cam Kapak DeğişimiiPhone 11 Ekran Değişimi

Telefon Kayıt Pasaportsuz

Telefon Kayıt Pasaportsuz; Yurt dışından getirilen cep telefonları bir süre sonra ülkemizde kullanılamaz ve kapatılacaktır. Bunun sebebi kayıtlı bir IMEI numarasının olmamasıdır. Telefonun kullanılabilmesi için pasaportta kayıtlı olması gerekir.

Ancak, farklı sebeplerle pasaport için kayıt yaptıramayanlar hangi yöntemi izlemeleri gerektiğini merak ediyorlar. Bu yazıda pasaport olmadan bir telefonu nasıl kaydedebileceğinizi ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Telefon Kayıt Pasaportsuz; Cep telefonu herkezin en temel ihtiyaçlarından biri haline geldi. Artık her yaştan büyük-küçük insanın cep telefonu var. Cep telefonu fiyatları, artan özelliklerle orantılı olarak sürekli artmaktadır.

Bu insanların telefon almak için yurt dışında seçim yapmasına neden olur. Bu kararın ana sebebi, aynı marka ve model cep telefonunun yurt dışından daha uygun maliyete satın alınmasıdır.

Yurt Dışından Alınan Telefon Türkiye’de Nasıl Kullanılabilir

Yurt dışından satın alınan bir telefonun Türkiye’de kullanılması için bazı koşullar vardır. Kayıtlı ve sistematik olarak çalışmak için telefonların IMEI numarasına sahip olması gerekir. IMEI numarası telefonların kimlik numarası gibidir.

Türkiye’de kullanılan tüm telefonların benzeri olmayan bir IMEI numarası vardır. Bu sebeple, IMEI numarası olmayan bir telefon ülke sınırları içerisinde geçersiz kabul edilir.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İşlemi Adımları

Yabancı telefon kaydı için ülkeye girişten sonraki 120 gün içerisinde yapmanız gerekli olan 2 işlemdir.

 • Yurt dışı telefon harcının ödenmesi (Gelir İdaresi Başkanlığı’na)
 • IMEI numarası kaydının yapılması (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na)

İlginizi Çekebilir: En Son Çıkan iPhone Modeli

Bu işlemleri e-Devlet kapısından bir defada gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuzu yurtdışına kaydettirmek için atmanız gerekli olan adımlar şunlardır:

 • Şahsen başvurarak PTT merkezlerinden E-Devlet şifrenizi alın.
 • E-devlet sistemine (turkiye.Gov.Tr şifreniz ve T.C. Kimlik numaranızla giriş yapın.
 • Cep telefonu ücreti ödeme uygulamasını seçerek mevcut ücreti ödeyin.
 • Pasaport sahibi T.C. Telefonun kimlik numarasını, Adını ve IMEI numarasını girin.
 • Son olarak, emin olmak için, e-Devlet (turkiye.Gov.Tr/imei-sorgulama) telefonunuzun 15 haneli IMEI numarasını girerek, kaydını sorgulayın.

E-Devleti kullanmıyorsanız 3. Cep telefonu ücretini İnternet Vergi Dairesi’nden, bizzat vergi dairelerine veya Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalardan ödeyerek de ödeyebilirsiniz.

Geçici İmei Kaydı Fiyatları [ Temmuz 2022 ]

2 Ay

100 TL

6 Ay

200 TL

12 Ay

400 TL

Yurt Dışı Telefon Kaydı Bilgiler

Telefon yurtdışından döndüğünüzden bu yana 120 gün geçmediyse, sadece kendi adınıza kayıt olabilirsiniz. Pasaport her 3 senede bir yeni telefon kaydı yapılabilir. Telefon kaydı yapacağınız pasaport 120 gün geçtiyse, tekrar ülke dışına gidiş-dönüş yapmanız gerekir.

E-devlet yoluyla yapılan kayıtlar pasaportla ilgili bir belge gerektirmez. Abone Merkezinden kayıt yaptırdığınızda, pasaport hamili şahsen pasaportu ile veya yurt dışından kalkış ve dönüşün alınması ile başvurmalıdır.

Yurt dışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yapılmadan kullanılabilir. Telefonların açılabilmesi için bir vergi ödenmesi gerekiyor. Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit olarak veya internet Vergi Dairesi’nden kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Telefon ücretini öderken, cep telefonunun 15 haneli IMEI numarasına, pasaportunuzdaki adınız ve soyadınız, TC Kimlik numaranız gerekir. Kayıtlı olmayan telefon 120 gün kapalıdır. Telefon vergisi ödendiğinde yeniden açılır.

Telefon Kayıt Pasaportsuz
Telefon Kayıt Pasaportsuz

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yasaya göre, pasaport sahiplerinin yolcuların getirdiği cihazların kaydı için e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerine müracat etmeleri gerekiyor. Abone kayıt merkezine şahsen yapılan başvurularda, pasaportun beraberinde telefon ücretlerinin ödendiğini gösteren orijinal belge ile başvurulması talep edilir. Telefon yurt dışından nasıl kapatılır, adım adım telefon yurt dışından nasıl kaydedilir:

 • Yurt dışı telefon kayıt harcı 1,500 TL’yi öde
 • E-devlet üzerinden belge gerekmeden kaydını yap
 • E-Devlet yoksa Abone kayıt merkezinden kaydını yaptır
 • Kendi pasaportuna kaydettirmek zorundasın

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefon kaydı pasaportsuz , telefon pasaportsuz kayıt , yurtdışı telefon kayıt pasaportsuz
yurtdışı telefon kaydı pasaportsuz , telefon kayıt pasaport , pasaportsuz yurtdışı telefon kayıt , imei kayıt yaptırma pasaportsuz , pasaportsuz cihaz kaydı nasıl yapılır , telefon kaydı pasaport , imei kayıt pasaportsuz

Yurtdışından Telefon Getirme Süresi Kaç Yıl

15 Mayıs Mayıs 2019 Resmi Gazete yayımlanmak üzere, yayın tarihinden 15 gün sonra (31 Mayıs 2019 itibariyle), “4458 Gümrük Kanunu’nda değişiklik yapma kararı ile alakalı bazı maddelerin uygulanmasına ilişkin” başkanlık tarafından cep telefonu getirme olanağı yurt dışından 3 senede bir olarak belirlenmiştir. Buna göre, aynı pasaportla yeni bir telefon kaydetmek için 3 yıl beklemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Sıkça Sorulan Sorular

Cep Hastanesi garanti harici tamirleri sağlayan bir akıllı telefon ve mobil cihazlar servisidir. Bizi diğer servislerden ayıran, İstanbul içinde sorunlarınıza en kısa sürede çözüm sunması, İstanbul dışı ise tek taraflı ücretsiz kargo ile ulaşılabilmesi ve müşterisini bütün tamir sürecinden haberdar etmesidir.

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar