Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefona Zarar Verecek Alışkanlıklar

Telefona Zarar Verecek Alışkanlıklar

Telefona Zarar Verecek Alışkanlıklar

Telefona Zarar Verecek Alışkanlıklar; Akıllı telefonunuz tahmin ettiğiniz sürece bozuldu mu? Bu içerikte, bunun sizin başınıza gelmediğinden ve akıllı telefonlara zarar vermediğinden emin olacak ipuçları ve zararlı alışkanlıklar hakkında konuşacağız.

Telefona Zarar Verecek Alışkanlıklar; İçinde bulunduğumuz şu günlerde akıllı telefonlar artık birkaç ay içerisinde eskiyebiliyor. Telefonunuzu yenileme zamanının geldiğini düşündüğünüz anda piyasaya bir yenisi sürülmüş oluyor. Tabii ki her yeni çıkan telefonu satın alamazsınız ancak elinizdeki telefonu da uzun süre kullanmak için belirli şeyler yapabilirsiniz.

Bunun için akıllı telefonlara zarar veren belirli iyi değil alışkanlıkları bırakmanız gerekmektedir. Bazı şeyler telefonunuza ağır ağır, bazıları ise kısa vadede fazlaca zarar veriyor ve telefonun ömrü son derece kısalıyor. İşte akıllı telefonlara zarar veren 5 iyi değil alışkanlık!

Düşük Kalite Ve Sahte Şarj Aleti Kullanmak

Akıllı telefonlar için en zararlı alışkanlıklardan biri, sahte ve alt endüstri şarj cihazlarını kullanmaktır. Tabii ki, distribütör onaylı şarj markaları sahte değil, hemde daha hesaplı bir fiyata aynı kaliteyi sunuyor. Ancak, herhangi bir telefon veya süpermarkette 5 TL karşılığında satın aldığınız Kablolar telefonunuza düşündüğünüzden daha fazla zarar veriyor.

Bu kabloların çoğu kısa devreye neden olur ve hâlbuki telefonunuzu patlayabilir. Onlar uyurken pek çok kişi başucu onların telefonlarını terk dikkate alındığında; bu telefon zarar daha size zarar vermek daha kötüdür. Ayrıca orijinal şarj dikkat çekmek gerekir. Kabloyu veya fişi sert veya dikkatsizce kullanırsanız, içerisindeki bakır telleri kırabilirsiniz. Bunu engellemek için, kablonun hassas noktalarına takviye takviye yapabilirsiniz.

Ucuza Kaçıp Sağlam Bir Kılıf Kullanmamak

Biz katı ekran iPhone kullanıcı daha dersek günümüzde, kırık ekran iPhone kullanıcılarının sayısı çok abartılı değil (tabii ki bir istatistik dayalı söyleme, ama çevrenizdeki çok şey görebilirsiniz). Telefon bir dava olmadan daha iyi görünebilir, ancak bir telefon düştüğünde, yalnızca cam değil, hemde iç donanım da zarar görebilir.

Bugünün teknolojisi dikkate alındığında, akıllı telefonlara monte edilmiş anakartlar çok küçük bileşenlere sahiptir. Ayrıca, bildiğiniz üzere, pek çok akıllı telefonun arka kapağı artık cam malzemelerden yapılmıştır. Kasanın dışında temperli bir koruyucu cam kullanmanızı şiddetle öneri ederiz. Telefonunuzu düşürdüğünüzde bu cam kırılsa da, telefonu kendi camının altında korur. Bir durum olarak, biz aramak ve piyasada “zırh vaka ” olarak isimlendirilen durumlarda satın öneririz. Oldukça sağlam ve şık görünüyorlar.

Cep Telefonuyla Uyumak ve Zararları

Bir cep telefonu ile uyumak, vücudun kendini düzenleyen belirli süreçlerde bir değişikliğe yol açar. Örneğin, biyolojik saati veya kalp ritmini etkiler. Dünya Sağlık Örgütü, yalnızca cep telefonlarının değil, hemde elektronik cihazların da vücudumuz için iyi değil olduğunu ve kanser gelişme şansını arttırdığını belirtmektedir.

İlginizi Çekebilir: Huawei Şarj Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım

Telefona Zarar Verecek Alışkanlıklar

Şarj İhmali

Akıllı telefonların pilleri zamanla deforme olur. Dolayısıyla, birkaç yıl içinde telefonunuzun pil sağlığının satın aldığınız gün kadar sağlıklı olmayacağı anlamına gelir. Özellikle telefonunuz iPhone ise, telefonunuz pil sağlığına bağlı olarak yavaşlamaya başlayacaktır. Elbette böyle şeylerden kaçınılamaz. Bu süreci yavaşlatmak için bazı zararlı alışkanlıklar bırakabilirsiniz.

Bunlardan biri telefonunuzu bütünüyle boşaltmaktır. Akıllı telefonları kapatmadan hemen önce takıp “şarj ederek” pil sağlığı bakımından daha verimli olacaktır. Daha fazla verimlilik elde etmek istiyorsanız, telefonunuzun şarj yüzdesini %30’un altında tutmamaya çalışmanızı öneririz.

Su Geçirmeyen Telefonunuzu Fazla Su Temasına Maruz Bırakmak

Akıllı telefonları gereğinden çok sus temasında bırakmak, akıllı telefonlara fazlası ile zarar veriyor. ‘Ne diyorsun Cep Hastanesi bunu biz de biliyoruz’ demeden önce şunu söyleyelim ki bizim bahsettiğimiz şey; akıllı telefonların su geçirmez sertifikalı olsa bile belirli bir süre su altında tutulması durumunda yine de içerisine sıvı kaçması durumu.

Hatta geride bıraktığımız senelerde Sony, Xperia’ya yanıltıcı reklam tanıtım çektiği için dava edilmişti zira reklam tanıtıma göre telefon su altında bütünüyle su geçirmezdi, ancak kullanıcılar cihazlarının su içlerine çektiklerini belirtmişti. Bu yüzden her ne kadar telefonunuzda su geçirmezlik sertifikası IP68 bulunsa da su altında fotoğraf çekme işini abartmayın deriz.

Telefona Zarar Verecek Alışkanlıklar

Güncellemelerini İhmal Etmek

Akıllı telefonlarda sistem güncellemelerini ihmal etmek, telefonunuza düşündüğünüzden daha fazla zarar verebilir. Telefonunuzdaki bu’ sıkıcı ‘ güvenlik yamaları acil görünmeyebilir, ancak cihazınızı iyi değil amaçlı yazılımlardan ve diğer ciddi problemlerden koruyabilirler. Bu yüzden onları ertelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Telefona zarar veren şeyler , Telefonu düşürmek yavaşlatır mı , Pubg telefona zarar verir mi , Telefona zarar veren oyunlar , Telefona zarar veren uygulamalar , Mıknatıs telefona zarar verir mi , Telefon yere düşünce ne yapılmalı , Oyun indirip silmek telefona zarar verir mi.