Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Akıllı Telefonların Pilleri Neden Patlar

Akıllı Telefonların Pilleri Neden Patlar

Akilli-Telefonlarin-Pilleri-Neden-Patlar

Akıllı Telefonların Pilleri Neden Patlar, Akıllı telefonlar güzeldir ancak pillerin patlaması korkunçtur. Akıllı telefonlarda patlayan pil vakaları duyuyoruz ve bu patlamalar yaşamı tehdit ediyor. Akıllı telefonlarda meydana gelen birkaç ayrı vakada ciddi yanıkların ve ölümün sonuçlarını gördük. Kendinizi ve telefonunuzu patlamalardan korumak için ne yapmalısınız?

Akıllı Telefon Pillerinin Patlamasına Neden Olan Ne

Akıllı Telefonların Pilleri Neden Patlar, Akıllı telefonlar güzeldir ancak pillerin patlaması korkunçtur. Akıllı telefonlarda patlayan pil vakaları duyuyoruz ve bu patlamalar yaşamı tehdit ediyor.
Akıllı telefonlarda meydana gelen birkaç ayrı vakada ciddi yanıkların ve ölümün sonuçlarını gördük. Kendinizi ve telefonunuzu patlamalardan korumak için ne yapmalısınız? Akıllı Telefon Pillerinin Patlamasına Ne Sebep Oldu?

1. Üretim Hataları

Kötü bir pil takımı, yanlış bir bileşenin kullanılması veya montaj hattında bir bileşene zarar veren bir hata pilin arızalanmasına neden olabilir. Bu olduğunda, bir patlamayı önlemek zordur. Kusurlu tasarım ve sahte ürünler de pil arızalarının ve patlamalarının ana nedenleridir.

2. İç Kırılma

  • Telefonunuzu düşürmenin neden olabileceği dahili bir kırılma, telefonunuzun pilinin şişmesine ve sonunda patlamasına neden olabilir. Sert bir düşüş, hücreleri ayıran ince sıkıştırılmış pil malzemesinin kırılmasına neden olabilir ve bu, şişmeye ve olası patlamalara yol açan dahili bir kısa devreye neden olabilir.
  • Düşme durumunda, çoğu insan ekranlarını tamir ettirmek için yakındaki bir telefon tamircisine gider. İnsanlar genellikle düştükten sonra ekrana bakarlar. Ancak birçok insanın bilmediği şey, düşüşün pilin kimyasal ve mekanik yapısını değiştirebileceğidir. Bu tür değişiklikler, güvenlik devresinin arızalanmasına neden olarak pilin şişmesine ve potansiyel patlamalara neden olabilecek dahili hasara neden olabilir.
  • Kendinizi güvende tutmak için, özellikle telefonunuz birkaç kez yere düştüyse, pilinizin sağlığını düzenli olarak kontrol etmek her zaman yararlıdır.

Telefon düşerse nelere dikkat etmeli

Herhangi bir deformasyon var mı?
enformasyon var mı?
Şişlik var mı?
Özellikle şarj olurken aşırı ısı var mı?
Telefon kendi kendine yeniden başlıyor mu?
Pil kolayca bitiyor mu?

Yukarıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, telefonunuzun pilini değiştirmeyi düşünmelisiniz. Bu sorunlara çok dikkat etmek pil patlamalarını önlemeye yardımcı olabilir.

3. Aşırı Isı

Aşırı sıcaklık pilin içindeki hücreleri parçalayabilir ve bu da dahili bir kısa devreye neden olabilir. Ancak, pil hasar görmedikçe bu yalnızca çok yüksek sıcaklıklarda meydana gelebilir. Pil daha fazla akım alarak aşırı ısınmasına neden olduğundan aşırı ısınmaya aşırı şarj neden olabilir.
Pilin içinde aşırı ısı oluşursa, “ısı kaçağı” olarak bilinen bir reaksiyona neden olur. Isı kaçağı Pil Sıcaklığındaki artışı hızlandırarak patlamalara neden olur.
Yoğun oyunlar oynamak gibi, telefonunuzun doğal olarak ısınmasına neden olabilecek pek çok faktör vardır. Telefonunuz tüm bu işlevleri çok iyi bir şekilde yerine getirebilse de sıcak bir ortamda yapmak pilinizi olumsuz etkileyebilir. Örneğin, doğrudan güneş ışığı altında uzun süre müzik çalmak, telefonu zaten zorlar. Ve telefon kendi kendine soğumaya çalışacak ya da çok sıcak günlerde kamerayı uzun süre açık tutmak aynı soruna neden oluyor.

İlginizi Çekebilir: Akıllı Telefon İşlemcileri Nelerdir

4. Yanlış Şarj Cihazını Kullanma

Yanlış ve yarı arızalı bir şarj cihazının kullanılması, cihazın bataryanın kullanabileceğinden daha fazla akım vermesine ve patlamasına neden olabilir. Ayrıca, ucuz şarj cihazı üreticileri, genellikle USB cihazlarının gerektirdiği güvenlik özelliklerini karşılamamaktadır. Bu tür şarj cihazları genellikle aşırı akım korumasına sahip olmayan standartların altında düşük kaliteli malzemeler kullanır.

Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz

Artık akıllı telefon pillerinin neden patladığını bildiğinize göre, kendinizi ve cihazlarınızı patlamalardan korumak için alabileceğiniz önlemler vardır. Bu basit ipuçlarını takip ederek, akıllı telefon patlamalarının genel nedenlerini ortadan kaldırabilirsiniz.
Telefonunuzu yatakta şarj etmeyin. Yatakta video izlerken telefonunuzu şarj etmenin ne kadar cazip olduğunu biliyoruz. Ancak, telefonunuzun ısınması ve patlaması riski vardır.
Orijinal şarj cihazlarını kullanın. Mümkünse, yalnızca telefonla birlikte verilen şarj cihazını kullanın. Bu, telefonunuzun en uygun voltajı ve akımı almasını sağlar.
Cihazlarınızı bilinen güvenilir satıcılardan alın.
Daima telefonunuzun soğumasına izin verin. Şarj sırasında ısınırsa, soğuması için prizden çıkarın.
Sıcak ortamlarda aşırı kullanmayın.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; akıllı telefonların pil ömrü ne kadar , akıllı telefonların pil testi , akıllı telefon pil ömrü uzatma , akıllı telefon pil fiyatları , akıllı telefon pil testleri , akıllı telefon pil tasarrufu , akıllı telefon pil kalibrasyonu , akıllı telefon pil , akıllı telefonun pil ömrünü artırma , akıllı telefon pil en iyi.