Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır

Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır

Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır

Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır ? Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Android karanlık mod desteği geldi. Peki hangi Android sürümünde karanlık mod seçeneği var, kullanmak için neler yapmanız gerekiyor, hangi uygulamalar karanlık mod ile uyumlu, gelin birlikte bakalım. Android karanlık mod nasıl kullanılır ?

Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır ? Karanlık mod, akıllı telefon kullanıcılarının en çok ilgi duyduğu özellik olmaya başladı. Kimi uygulamalar içerisinde uzun bir süredir kullanımda olsa da artık Android de kendisine ait bir karanlık mod desteği bulunuyor.

Android 9.0 veya daha yeni bir sürüm kullananlar, karanlık mod ya da gece modu olarak bilinen ayarları daha kolay yapabiliyorlar. Ancak daha eski Android sürümleri için de karanlık modu kullanmak mümkün. Sadece söylediğimiz işlemleri yapmanız yeterli.

Android Karanlık Mod Nasıl Ayarlanır ?

Android 9.0 sıfır veya daha yeni bir sürüme sahipseniz gece modunu kullanmak için yapmanız gereken şey oldukça basit. Üreticiden üreticiye değişse de bazı telefonların bildirim çubuğunu kaydırdığınızda karşınıza çıkan Hızlı Ayarlar menüsünde, Gece Modu ya da Karanlık Mod seçeneğini görmeniz mümkün. Eğer Hızlı Ayarlar içinde göremiyorsanız, aşağıdaki işlemleri uygulayın.

 • Ayarlar uygulamasını açın
 • Ekran seçeneğine dokunun
 • Gece Modu ya da Karanlık Mod seçeneğini aktif hale getirin

İlginizi Çekebilir: iPhone Karanlık Mod Nasıl Açılır

Eski Sürümler İçin Karanlık Mod Nasıl Kullanılır ?

Eski Android sürümlerinde karanlık mod seçeneğini görmenin 2 yolu var. Birincisi, biraz daha ileri düzeyde kullanıcı olmayı gerektiren Android Debug Bridge ekranıyla komut vermek. Bu yöntem herkesin rahatlıkla uygulaması için fazlasıyla karmaşık. Bu nedenle Android karanlık mod için ikinci seçeneğe geçiş yapıyor, işe yarar üçüncü parti arayüz uygulamalarını ele alıyoruz.

 • Aşağıdaki Dark Mode uygulama butonuna dokunun,
 • Uygulamayı Play Store üzerinden yükleyin,
 • Dark Mode uygulamasını açın,
 • Dark Mode ile Gece ya da Karanlık Modu aktif hale getirin,
 • Light Mode ile varsayılan Aydınlık Modu seçebilirsiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; android karanlık mod nasıl yapılır , WhatsApp android karanlık mod nasıl yapılır , android Instagram karanlık mod nasıl yapılır , android facebook karanlık mod nasıl yapılır , android Instagram siyah mod nasıl yapılır , android karanlık mod nasıl açılır , android karanlık mod kapatma , android telefon karanlık mod , telefonu karanlık mod yapma , samsung karanlık mod nasıl açılır  karanlık mod nasıl açılır , telefonda karanlık mod , android 7 karanlık mod , android karanlık mod

Neden Karanlık Mod Kullanmanızı Tavsiye Ediyoruz ?

Cihazınızın ekranı OLED ya da AMOLED ise karanlık mod seçeneği batarya ömrünüzü uzatır. Çünkü bu panellerde ekranın karanlık bölgeleri, aktif olarak çalışmadığı için enerji tüketmez. Ancak LCD ekrana sahipseniz karanlık modu batarya performansına çok önemli bir katkısı olmayacaktır.

Karanlık modun tüm cihazlar ve kullanıcılar için geçerli olan bir diğer avantajı ise göz sağlığıdır. Sürekli parlak ışığa maruz kalan gözlerimiz, biz fark etmeden bazı sorunlar yaşamaya başlayabilir, kaşıntı, kızarıklık, kuruluk hislerine ve hatta göz bozukluklarına neden olabilir. Karanlık mod bu etkileri azaltarak uzun süreli kullanımlarda ekranın gözümüzde yarattığı etkileri azaltır.