Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Apple’a Çentiği Gizlediği Gerekçesi İle Dava Açıldı

Apple’a Çentiği Gizlediği Gerekçesi İle Dava Açıldı

Apple'A Çentiği Gizlediği Gerekçesi İle Dava Açıldı

Apple’a Çentiği Gizlediği Gerekçesi İle Dava Açıldı. Yeni iPhone modellerinde, çentiği gizlemesi nedeni ile Apple, yakın zamanda mahkemeye verildi. Olayı kısaca özetlersek iPhone Xs sipariş etmiş olan Courtney Davis isminde bir kadın, almış olduğu bu cihazın çentiksiz olduğunu ifade ederek davayı açmış bulundu.

Şayet siz de Apple’a ait resmi web sitesi üzerinden Apple’a Çentiği Gizlediği Gerekçesiyle Dava Açıldı,  siparişinde bulunmayı düşünüyorsanız, bunu, piyasaya yen sürülmüş olan bu cihazın çentikli bir görselini görmeden gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketin, piyasaya yeni sürülmüş olduğu iPhone cihazların siyah tona sahip modellerinde arka plan görseli, çentik apaçık bir şekilde gizleniyor. Sebep olarak bu durumu ortaya koyan davacı Courtney Davis ismindeki şahıs bu sebepten dolayı, dev bir marka olan Apple’a Çentiği Gizlediği Gerekçesiyle Dava Açıldı.

Apple Çentiği Kasıtlı mı Gizliyor?

Yakın zamanda, kendisini yanılttığını gerekçe göstererek Kaliforniya mahkemesine başvurmak suretiyle Courtney Davis, bu sebeple Apple’ı mahkemeye verdi. Beyanatında Davis; Apple’a ait resmi web sitesi üzerinden iPhone Xs cihazı için siparişte bulunduğunu ve sipariş süresince söz konusu cihazın çentiksiz olduğu yönünde açıklama yapmıştır. Söz konusu sitede pazarlama şirketlerinin kendisini yanlış yönlendirmiş olduğunu ifade eden Davis, markanın durumu kasıtlı olarak gerçekleştirdiğini de iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir: Honor 8A ve Honor 8A Pro Türkiye’ye Geliyor

Apple'A Çentiği Gizlediği Gerekçesi İle Dava Açıldı
Apple’A Çentiği Gizlediği Gerekçesi İle Dava Açıldı

Bütün bunlarla birlikte telefonun yuvarlatılmış olan köşelerinin de ekran boyutuna ilave edildiğini ifade eden Davis; ekran ölçüsünün de belirtildiği gibi 5.8 inç olmayıp 5.6 inç değerinde olduğunu da delil olarak sunmuştur. Bu durum ile ilgili Apple’dan henüz bir açıklama gelmemiş olmakla birlikte davanın açılmış olduğu Kaliforniya mahkemesinin dava ile ilgili nasıl bir karar vereceği oldukça merak ediliyor.

Çentik Tasarım Nedir?

Mobil dünyaya farklı bir ayrıcalık kazandırmış olan çentik tasarım, temel anlamda telefonlarınızın ekranından daha üstün bir deneyim sağlamanızı hedefliyor. Telefon üreticileri tarafından ortaya atılan ve iPhone üreticilerinin de popüler hale getirmiş olduğu nedeni; bir telefonun sahip olması beklenen ekstra cihazlar ve özelliklerin her geçen gün artıyor olmasıdır. Örnek verecek olursak; herkesin bildiği gibi ön kamera, kızıl ötesi gibi özellikler; cihazın üst kısmında belli bir alan kaplamaktadır. Durum böyle olunca bu alanın sağ ya da sol kısmında kalan alanların herhangi bir işleve sahip olmaksızın çerçeve haline getirilmesi zorunluluğu doğuyor.

İşte çentik olarak adlandırılmakta olan bu yeni tasarım her ne kadar önemsizmiş gibi görünse de her bir milimetrenin önem arz ettiği global rekabet dünyasında ciddi bir fark ortaya koyuyor. Yeni ortaya konmuş olan bu tasarım ile birlikte artık telefon ekranları fiziksel anlamda olabileceğinin en yüksek sınırında bir kullanılabilirlik imkânı sağlamakta. Tüm bunlarla birlikte bu özelliği kullanmak istemeyenler; küçük ve basit bir ayar ile standart çerçeveli telefon gibi kullanma olanağı da söz konusu.

Iphone Çentik
Iphone Çentik

Bu durumun en çok eleştiri gören boyutuna gelecek olursak; henüz çok yeni bir tasarım olmasından dolayı ne yazık ki birçok uygulama ve mobil site tarafından tam anlamı ile desteklenememektedir. Kimi zaman ekran ve mobil site uyuşmazlıkları gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Tüm bunlarla birlikte; bu özelliğe sahip bazı android cihazlarda pil çubuğu rahat görülemeyebiliyor.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde çentik tasarım olarak şu şekilde bir genel görüş ortaya çıkıyor. Her ne kadar başarılı bir tasarı olsa da bugünün standart telefon dizaynına tam anlamıyla uyumlu değil. Bu duruma bağlı olarak da farklı çentik tasarımla ilgili olarak yazılım uyumsuzlukları ortaya çıkabilmekte. Tüm bunların yanı sıra, yetkili servis olarak hizmet veren firmamız ile modeli her ne olursa olsun tüm iPhone cihazlarınızla ilgili her konuda yardım alabilir, sorunlarınız için bize başvurabilirsiniz. Firmamız bünyesinde çalışmakta olan deneyimli Apple teknisyenleri, her türlü sorununuz için size tüm teknik desteği en iyi şekilde sağlayacaklardır.