Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iOS 8 3 İçin Beklenen Jailbreak iOS 8 4te

iOS 8 3 İçin Beklenen Jailbreak iOS 8 4te

Ios 8 3 İçin Beklenen Jailbreak Ios 8 4Te

iOS 8 3 İçin Beklenen Jailbreak iOS 8 4te; Apple kullanıcıları için Jailbreak süreci son zamanlarda tam bir gizem haline geldi. Önceki sürümlerde, Jailbreak, güncellemenin yayınlanmasından kısa bir süre sonra ortaya çıktı, ancak iOS 8.3 ile Jailbreak üzerinde çalışan gruplar, tabiri caizse işi halletmişti. Çünkü eskiden bunu ücretsiz olarak yapabiliyorduk ama artık hack grupları yeni sürümlere uygun bir Jailbreak işlemi için para talep etmeye başladılar.

Jailbreak Nedir ve Ne İşe Yarar?

Jailbreak terimi, şu anda piyasadaki en “kilitli” mobil cihaz olarak kabul edildiğinden, çoğunlukla iPhone için kullanılır. iPhone’un ilk sürümlerinde bir uygulama mağazası yoktu ve iOS arayüzünün kullanıcılar için şu anda olduğundan daha kısıtlı olduğu düşünülüyordu. ABD’de iPhone’un ilk sürümü yalnızca AT&T’nin ağında mevcuttu ve kullanıcılar iPhone’larına Jailbreak yapmadıkça diğer operatörlere erişemedi.

Apple’ın yazılımı için benimsediği “duvarlı bahçe” yaklaşımı, Android işletim sisteminin kişiselleştirme için sunduğu çok çeşitli seçeneklerle her zaman çelişmiştir. Kullanıcıların cihazlarına Jailbreak uygulamalarının ana nedenlerinden biri, iOS’u Android’e benzetmektir. Jailbreak, hem geçmişte hem de günümüzde, Apple’ın onaylamadığı uygulamaları yüklemenin ve arayüzü özelleştirmenin bir yolu olmuştur.

Jailbreak terimi, ilk ortaya çıkışından bu yana, kodun telefonlardan oyun konsollarına kadar diğer cihazlara uyarlanması anlamında kullanılmıştır. Bazen mobil cihazlara özel yazılım yüklemek veya filmlerde Dijital Hakların Yönetimi (DRM) üzerindeki kısıtlamaları kaldırmak için de kullanılır. Ancak daha çok Apple ürünleri ile ilgili olarak kullanılan bir terimdir. Jailbreak, iPhone dışında iPad ve iPod touch cihazlarında da kullanılıyor.

Jailbreak bazen “kırma” (yazılım bağlamında) ve “köklenme” (telefon bağlamında) terimleriyle birbirinin yerine kullanılır. Köklendirme, üretici tarafından alternatif mobil işletim sistemleri kurmak için uygulanan korumaları aşmayı amaçladığından, Jailbreak’ in Android sürümü olarak tanımlanabilir. Bazı kullanıcılar, dahili uygulamalar yerine tercih ettikleri medya yazılımını çalıştırmak için Amazon Firestick ve Roku medya oynatıcı gibi cihazlara veya öykünme yöntemini kullanarak oyunları çalıştırmak için Nintendo Switch’e de Jailbreak uygular.

İlginizi Çekebilir: iOS 8 Tasarım Yenilikleri Ve Özellikleri

iOS 8.3 Güncellemesi Yeni Özellikler

Apple’ ın mobil işletim sistemi iOS’ a dün gelen 8.3 güncellemesi ile bazı yeni detaylar eklendi. Daha önce yapamadığınız 8 yeni özellik ortaya çıktı. İşte iOS 8.3 ile gelen ve belki de henüz keşfetmediğiniz 8 yeni özellik.
Apple’ ın mobil cihazları için geliştirdiği iOS işletim sistemi her geçen gün gelişmeye devam ediyor. iOS 8 ile gelen tasarım ve diğer değişiklikler tanıtılmıştı. Ancak Türk kullanıcıları en çok merak edilen güncelleme, getireceği Türkçe Siri özelliği ile iOS 8.3 oldu.

iOS 8.3 için yayınlanan Beta 2’de çıkan Türkçe Siri, uzun süredir bekleniyordu. Bu beta ile birlikte birçok kullanıcının deneme fırsatı bulduğu Siri’ nin Türkçe tam sürümü, tam sürümüyle birlikte tüm Türk iOS kullanıcılarına açıldı.

Gelen yenilikler elbette bunlarla sınırlı değil. İşte iOS 8.3’ün getirdiği tüm yeniliklerin listesi

Türkçe Siri

Tüm Apple mobil kullanıcılarının test ettiği Türkçe dili Siri, sonunda iOS’ taki yerini aldı. Daha önce bu haberle keyifli bir şekilde test ettiğimiz Türkçe Siri, artık bizi kendi dilimizde anlayarak yanıt veriyor.

Siri’nin orijinal dili olan İngilizce kadar iyi olmasa da zamanla gelişecek ve belki de neredeyse bir çok kelimemizi anlayacaktır. Ama başlamış olmasının bile sevindirici olduğunu söylemeliyiz.

Hoparlör ile Siri aracılığıyla Konuşma

Artık Türkçe desteği sunan Siri’ ye bir özellik daha eklendi. Siri’ nin eller serbest modunda arama yapmanızı sağlayacak bu yeni özelliğinden bir örnekle bahsedelim;

Diyelim ki bir yemek yapıyorsunuz ve yemeğe eklemeniz gereken malzeme miktarını hatırlayamıyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey genellikle annenizi aramaktır. Ancak pişirme aşamasında olduğunuz için ellerinizi yıkamanız gerekecek. Üşeniyorsanız, Siri’ yi “Hey Siri” aradığınızda, açıldığında “Annemi ara” özelliğine “Hoparlörlü annemi ara” şeklinde yapacağınız komutla birlikte annenizi de arayacaktır.

Yeni Güncellemeyle Jailbreak Yenilenecek Mi?

iOS 8 3 İçin Beklenen Jailbreak iOS 8 4te; iPhone hack grupları başlangıçta Jailbreak yapılamamasını sistemdeki zafiyetlerin kapatılmasına dayandırdı ancak yakın tarihli bir açıklamada, hack gruplarından 1 milyon dolara kadar parasal yardım aldıktan sonra Jailbreak aracının piyasaya sürüleceğini açıkladılar. Bunun ardından iOS hacker gruplarından i0n1c, YouTube’a bir video yayınlayarak iddialarla ilgili önemli ipuçları verdi.

i0n1c tarafından yayınlanan video, iOS 8.4’ün Jailbreak yapıldığını ve Cydia uygulaması aracılığıyla araçların yüklenebileceğini gösteriyor. SyScan 2015 güvenlik olayının hemen ardından bulunan bir güvenlik açığı ile Jailbreak yapıldığı belirtilirken, 8.4 için yayınlanan bu Jailbreak’ in kullanıcılara sunulup sunulmayacağı da bilinmiyor. Kısacası iOS 8.3 aslında Jailbreak yapılmış olabilir ancak Hacking grupları artık bu iş için para talep ediyor. i0n1c grubu Jailbreak sürecini paylaşırsa, telefonlarımızda kullanabileceğiz, aksi takdirde büyük hayal kırıklıkları kapıda.