Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Aşırı Isınma Sorunu

iPhone Aşırı Isınma Sorunu

Iphone Aşırı Isınma Sorunu

iPhone Aşırı Isınma Sorunu ; iPhone serin tutma ipuçları iPhone aşırı ısınma sorunu için alınabilecek birçok yararlı önlem var. iPhone markalı akıllı telefonların zaman zaman aşırı ısındığı gözlemlendi. Bu durumun aslında bazı teknik sorunların habercisi olduğu bilinmelidir. Yani iPhone aşırı ısınma sorunu için Cep Hastanesi firmasının sunduğu çözümlere de bakabilirsiniz. Bu sayede iPhone marka telefonunuzun ömrünü de uzatmış olursunuz.

iPhone Aşırı Isınmasına Ne Neden Olabilir

iPhone aşırı ısınma sorunu, telefonun sık sık şarj olurken veya kullanırken karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu sorun, hemen hemen tüm iPhone markalı akıllı telefonlarda görülebilen yaygın bir sorundur. Cep Hastanesi iPhone teknik servisi veren bir firma olarak bu tür sorunlara etkili çözümler bulabilmektedir.

iPhone 7 ısınması gibi sorunlarla karşılaştığınızda telefonun sık kullanımıyla bu tür sorunların ortaya çıktığını bilmekte fayda var. Isınma sorunu, uzun süreli şarj veya yüksek kaliteli video izleme gibi durumlarda ortaya çıkması muhtemel bir sorundur.

iPhone aşırı ısınma sorunu için Cep Hastanesi firmasının sunduğu servisler de kullanılabilir. Bu konuda pil değişimi ve ekran değişimi gibi hizmetlerden yararlanmak mümkündür. Özellikle pil değişimi sayesinde ısınma problemlerinin önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

iPhone güneş ışığında bırakmayın

iPhone Aşırı Isınma Sorunu ; Bir plajda veya terasta yani güneşe açık yerlerde sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkabilir. iPhone burada kullanmak veya bırakmak, aşırı ısınmasına ve geçici olarak kullanılamaz hale gelmesine ve daha da kötüsü pilinin patlamasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Garanti Kapsamı Hakkında

iPhone kapalı alanlarda bırakmak

Kapalı bir odada veya doğrudan güneş ışığına maruz kalan bir araçta iPhone sıcaklığı yükselebilir ve geçici olarak kullanılamaz hale gelebilir. Ön veya arka camda bulunan iPhone özellikle arabada aşırı ısınması çok olası.

Navigasyon uygulamasının uzun süreli kullanımı

GPS kullanan herhangi bir harita veya navigasyon uygulamasının uzun süreli kullanımı iPhone’un aşırı ısınmasına neden olabilir.

iPhone hatalı bir şarj cihazıyla şarj etme

iPhone özellikle ucuz, orijinal veya lisanssız bir şarj cihazıyla şarj etmek ısınmasına neden olabilir.

iPhone Aşırı Isınırsa Ne Olur

iPhone aşırı ısınırsa, ekranda geçici olarak kullanılamayacağını belirten bir bilgi mesajı görünür. iPhone soğuyana kadar kullanılamaz. Bu soğuma döneminde;

 1. iPhone ekranı kararır. Navigasyon uygulaması açıksa, uygulamada bir mesaj görünür.
 2. iPhone geçici olarak şarj edemezsiniz.
 3. Kablosuz bağlantılar, telefon, SMS veya iMessage kullanılamaz hale gelir ve düşük güç moduna geçer. Sadece acil arama yapılabilir.
 4. Kamerayı, flaşı ve el fenerini geçici olarak kullanamazsınız.

iPhone’un soğuma işlemi yaklaşık 15 dakika sürer ve bu aşamada endişelenecek bir şey yoktur. iPhone bir süre kullanamamaktan başka bir rahatsızlık yok. Sessizce beklemek ve iPhone serin bir yere götürmek mantıklı olacaktır. Bu aşamada iPhone buzdolabına koymanız sakıncalı olabilir.

Aşırı Isınan iPhone için Çözüm Önerileri

iPhone aşırı ısınırsa soğumasını beklemelisiniz. Peki bu süreci hızlandırmak için neler yapabilirsiniz?

 • iPhone tamamen kapatın ve bir süre bekleyin (5-10 dakika). Ardından tekrar açın ve arka planda hiçbir uygulamanın etkin olmadığından emin olun. Arka planda açık olan tüm uygulamaları kapatın. Yaklaşık 10-15 dakika bekleyin.
 • iPhone serin ve güneş görmeyen bir yere götürün.
 • Bluetooth, konum servisleri ve erişim noktası gibi tüm işlevleri kapatın.
 • Kamerayı geçici olarak kullanmayın.
 • El feneri açıksa kapatın.
 • Eğer oyun oynuyorsanız oyunu kapatın.
 • Navigasyon uygulamalarını veya diğer yoğun görevleri gerçekleştiren uygulamaları geçici olarak kullanmayın.
 • Uçak Modunu açın. Böylece GPS, Bluetooth, Wi-Fi ve mobil veriler kapatılacaktır. Bu, iPhone’un soğutma sürecini hızlandıracaktır.
 • iPhone arabada kullanıyorsanız, güneş almayan bir yere koyun. Havalandırmanın yakınına yerleştirmek hızlı bir şekilde soğumasını sağlayabilir.

iPhone Nasıl Soğutulur

Akıllı telefonun aşırı ısınması endişeye neden olabilir. Bu yazıda iPhone soğutmak için 10 Önemli İpucu sunacağız.

Akıllı telefon aşırı ısındığında yavaşlamaya başlar ve uzun vadede zarar görebilir. Telefonların patladığı ve alev aldığı bazı durumlar da olabilir. Bu gibi durumlarda genellikle sorun aşırı ısınma değil, pil arızası gibi diğer sorunlardır.

iPhone patlaması pek olası değil. Ancak aşırı ısınma sorununu çözmek hem telefonu rahat kullanmanıza hem de telefonun sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır. Bu yazıda, ısınan bir iPhone soğutmak için 10 Basit İpucu sunuyoruz.

iPhone Serin Tutma İpuçları

iPhone aşırı ısınıyorsa öncelikle telefonu nerede ve nasıl kullandığınıza bakmalısınız. Aşağıdaki ipuçları yardımcı olacaktır.

 1. Telefonu, sıcaklığın hızla yükselebileceği güneşte arabada bırakmayın. Arabanızı park ederken iPhone yanınıza alın.
 2. Aşırı sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, telefonun güneş ışınlarıyla doğrudan temas etmesini önleyin. Güneşli bir yerde tatil yapıyorsanız, iPhone bir çantada veya gölgeli bir yerde tutun. Mümkünse telefonu kullanmaktan kaçının.
 3. Oyun oynamaktan kaçının. Oyunlar, özellikle grafikleri geliştirilmiş olanlar, işlemciyi kullanır ve bu da cihazın ısınmasına neden olur. AR uygulamaları işlemciye çok fazla yük bindirebilir.
 4. Ek ısı kaynağı olduğu için Bluetooth’u kullanmayı bırakın. Bunu Kontrol Merkezinden yapabilirsiniz. Ekranı yukarı kaydırın (veya ana ekran düğmesi olmayan iPhone modellerinde sağ üst köşeden aşağı kaydırın) ve Bluetooth simgesine tıklayın.
 5. Konum Servislerini Kapatın. GPS, birçok iPhone’un ısınmasına neden olur. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri aracılığıyla kapatın.
 6. Haritaları adım adım kullanmaktan kaçının. Bu şekilde kullanılması ısı oluşumuna neden olur.
 7. iPhone soğuyana kadar şarj etmekten kaçının. Şarj etmek cihazı ısıtır.
 8. Uçak Modunu açın. Bu mod GPS, Bluetooth, kablosuz ağ ve hücresel verileri kapatır. Bu mod, Kontrol Merkezinde bulunur. Bu ayara erişmek için uçak simgesine basın.
 9. Bildirimler olmadan idare edebiliyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzu tamamen kapatmanızı öneririz. Uyut / Uyandır düğmesine basın ve cihazı kapatmak için sürükleyin. (Bir iPhone X ‘iniz veya ana ekran düğmesi olmayan başka modelleriniz varsa, güç düğmesi ve ses düğmelerinden birini basılı tutmanız gerekir.)
 10. Hızlı Kablosuz Şarj Cihazı ve  Oyun Konsolu ve telefon soğutucusu gibi yerleşik fanları olan ve telefonları soğutmak için kullanılan bazı ürünler vardır. Aracınızın havalandırma paneline takılan Manyetik Araç Kiti de klimanın serinletici etkisinden yararlanarak telefonunuzun soğumasına yardımcı olur.

Bu ipuçlarının iPhone’n normal bir sıcaklıkta çalışmasına yardımcı olacağını umuyoruz. Telefon hala çok sıcaksa, daha ciddi bir sorun olabilir. Bu durumda Apple’dan destek almanız gerekebilir.