Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / / 1 Yorum / 105 Görüntülenme

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır ? Herkesin ortak derdi olan şarj sorununa en pratik ve gerçekçi çözüm olan powerbank rehberiyle karşınızdayız. Milyonlarca telefon kullanıcısının akıllı telefonlarındaki küçücük bataryalar bir zaman sonra yetmemeye başladığında çare olarak Powerbank kullanlıyor. Bir müddet sonra alışkanlık haline gelen bu cihazlar sanıldığı kadar masum değil.

Powerbank Nedir ?

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır ? Powerbank ile cep telefonu ya da tabletin arkasındaki batarya arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak ikisi de batarya. Powerbank’in görevi, üzerindeki çıkışlarla, şarjı azalan mobil cihazınıza ek güç takviyesi yapmak. Powerbank Türkçe anlamı ile “Güç bankası” demektir. Telefonunuzun bataryası azaldığında USB kablosu aracılığı ile telefonunuza bağladığınız Powerbank kimi zaman kurtarıcı olarak rol oynuyor. Telefonunuzu maksimum 1,5 saat içerisinde full şarja getirdiği gibi, tek bir Powerbank ile iki veya üç kez telefonunuzun bataryasını fulleyebiliyorsunuz. Kısacası Powerbank, telefonunuzun yedek bataryası diyebiliriz.

Powerbank Büyüklüğü

Powerbank kullanıyorsanız eğer, acil durumlarda powerbank’inizi çıkarıp ihtiyaç duyduğunuzda telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Powerbank‘ların mAh değeri ne kadar yüksek olursa telefonunuzu fullemek de bir o kadar fazla oluyor. Örneğin 5100 mAh bir Powerbank ile telefonunuzu üç kere doldururken, 10500 mAh ile telefonunuzu altı kez doldurabilirsiniz.

mAh Nedir ?

Bu kavramı neredeyse her teknoloji sitesinde denk gelebilirsiniz. Genellikle yeni telefonlar piyasaya sürüldüğü zamanlarda karşımıza çıkar. mAh aslında miliamper/saat olarak kullanıldığı gibi, saatte kaç mili amper depolama yapabildiğini ve bağlı olduğu cihaza aktarabildiğini göstermektedir.

  • Kısacası 1 Amper = 1000 mAh anlamına gelir.

Şuanda piyasada en yüksek 50000 mAh üzerinde Powerbank’ler bulunmaktadır. Genellikle Çin üretimi oldukları için kullanım ömürleri de akıllı telefonlar gibi maksimum iki yıldır.

Xiaomi Poco M2 Pro Özellikleri

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır ?

Powerbank kullanmak zararlı mıdır ?  yeni aldığınız bir akıllı telefonu kullanmaya başladığınızda gözünüz gibi bakarsınız. Gider ekranına jelatin çektirir, “aman çizilmesin” diye telefon kılıfı bile alırsınız. Ancak zaman geçer, kullanım değişir ve bu geçen zamanda telefona artık önem vermemeye başlayabilirsiniz. Özellikle bataryanızın düşük olduğu bir telefon kullanıyorsanız Powerbank kullanmamak için hiçbir nedeniniz yoktur.

Şöyle düşünebilirsiniz; yeni aldığınız bir akıllı telefonu kullanmaya başladığınızda gözünüz gibi bakarsınız. Gider ekranına jelatin çektirir, “aman çizilmesin” diye telefon kılıfı bile alırsınız. Ancak zaman geçer, kullanım değişir ve bu geçen zamanda telefona artık önem vermemeye başlayabilirsiniz. Özellikle bataryanızın düşük olduğu bir telefon kullanıyorsanız Powerbank kullanmamak için hiçbir nedeniniz yoktur.

Örnek vermek gerekirse 3150 mAh bataryaya sahip bir akıllı telefonunuzun olduğunu düşünün. Uzak bir yola seyahate çıktınız ve yanınızda şarj aletiniz var ancak priz yok. Mecburi olarak Powerbank kullanmak zorunda kalacaksınız, kullanın da. Ancak uzun süreli ve sürekli kullanımlarda Powerbank‘lerin bataryaları öldürdüğünü söylememizde fayda var.

Orjinal bataryayı her zaman orjinal şarj aleti sağlıklı bir şekilde doldurur. Aynı şekilde farklı çözüm yollarını kullanarak doldurmuş olduğunuz bataryalar telefonunuzun ömrünü ne yazık ki kısaltmaktadır. Cep Hastanesi olarak Powerbank kullanımlarınızı sınırlamanızı ve çok ihtiyaç olmadığı sürece kullanmamanızı öneriyoruz.

Samsung Galaxy J7 Prime 2 Ekran Değişimi

Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde Samsung Galaxy J7 Prime 2 Ekran Tamiri nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz;

1 Yorum

  • Cep Hastanesi

    Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
    En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir