Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır ? Herkesin ortak derdi olan şarj sorununa en pratik ve gerçekçi çözüm olan powerbank rehberiyle karşınızdayız. Milyonlarca telefon kullanıcısının akıllı telefonlarındaki küçücük bataryalar bir zaman sonra yetmemeye başladığında çare olarak Powerbank kullanıyor. Bir müddet sonra alışkanlık haline gelen bu cihazlar sanıldığı kadar masum değil.

Powerbank Nedir ?

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır ? Powerbank ile cep telefonu ya da tabletin arkasındaki batarya arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak ikisi de batarya. Powerbank görevi, üzerindeki çıkışlarla, şarjı azalan mobil cihazınıza ek güç takviyesi yapmak. Powerbank Türkçe anlamı ile “Güç bankası” demektir. Telefonunuzun bataryası azaldığında USB kablosu aracılığı ile telefonunuza bağladığınız Powerbank kimi zaman kurtarıcı olarak rol oynuyor. Telefonunuzu maksimum 1,5 saat içerisinde full şarja getirdiği gibi, tek bir Powerbank ile iki veya üç kez telefonunuzun bataryasını fuleye biliyorsunuz. Kısacası Powerbank, telefonunuzun yedek bataryası diyebiliriz.

Powerbank Büyüklüğü

Powerbank kullanıyorsanız eğer, acil durumlarda powerbank çıkarıp ihtiyaç duyduğunuzda telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Powerbank mAh değeri ne kadar yüksek olursa telefonunuzu fullemek de bir o kadar fazla oluyor. Örneğin 5100 mAh bir Powerbank ile telefonunuzu üç kere doldururken, 10500 mAh ile telefonunuzu altı kez doldurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En İyi S Pen Özellikleri

mAh Nedir ?

Bu kavramı neredeyse her teknoloji sitesinde denk gelebilirsiniz. Genellikle yeni telefonlar piyasaya sürüldüğü zamanlarda karşımıza çıkar. mAh aslında mili amper/saat olarak kullanıldığı gibi, saatte kaç mili amper depolama yapabildiğini ve bağlı olduğu cihaza aktarabildiğini göstermektedir.

  • Kısacası 1 Amper = 1000 mAh anlamına gelir.

Şuanda piyasada en yüksek 50000 mAh üzerinde Powerbank bulunmaktadır. Genellikle Çin üretimi oldukları için kullanım ömürleri de akıllı telefonlar gibi maksimum iki yıldır.

Powerbank Kullanmak Zararlı Mıdır ?

Powerbank kullanmak zararlı mıdır ?  yeni aldığınız bir akıllı telefonu kullanmaya başladığınızda gözünüz gibi bakarsınız. Gider ekranına jelatin çektirir, “aman çizilmesin” diye telefon kılıfı bile alırsınız. Ancak zaman geçer, kullanım değişir ve bu geçen zamanda telefona artık önem vermemeye başlayabilirsiniz. Özellikle bataryanızın düşük olduğu bir telefon kullanıyorsanız Powerbank kullanmamak için hiçbir nedeniniz yoktur.

Şöyle düşünebilirsiniz; yeni aldığınız bir akıllı telefonu kullanmaya başladığınızda gözünüz gibi bakarsınız. Gider ekranına jelatin çektirir, “aman çizilmesin” diye telefon kılıfı bile alırsınız. Ancak zaman geçer, kullanım değişir ve bu geçen zamanda telefona artık önem vermemeye başlayabilirsiniz. Özellikle bataryanızın düşük olduğu bir telefon kullanıyorsanız Powerbank kullanmamak için hiçbir nedeniniz yoktur.

Örnek vermek gerekirse 3150 mAh bataryaya sahip bir akıllı telefonunuzun olduğunu düşünün. Uzak bir yola seyahate çıktınız ve yanınızda şarj aletiniz var ancak priz yok. Mecburi olarak Powerbank kullanmak zorunda kalacaksınız, kullanın da. Ancak uzun süreli ve sürekli kullanımlarda Powerbank bataryaları öldürdüğünü söylememizde fayda var.

Orijinal bataryayı her zaman orijinal şarj aleti sağlıklı bir şekilde doldurur. Aynı şekilde farklı çözüm yollarını kullanarak doldurmuş olduğunuz bataryalar telefonunuzun ömrünü ne yazık ki kısaltmaktadır. Cep Hastanesi olarak Powerbank kullanımlarınızı sınırlamanızı ve çok ihtiyaç olmadığı sürece kullanmamanızı öneriyoruz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; powerbank zararları , power bank zararlı mı , powerbank kullanmak telefona zarar verir mi , powerbank 3.0.