Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Telefon Hafıza Kartı Okumuyor Sorunu

Telefon Hafıza Kartı Okumuyor Sorunu

Telefon Hafıza Kartı Okumuyor Sorunu

Telefon Hafıza Kartı Okumuyor Sorunu; Akıllı telefonların günümüzde büyük ölçüde yaygınlaşmasıyla birlikte dahili hafızalı telefonlar popülerlik kazanmıştır. Her marka ürettiği telefonu genel olarak dahili hafızalı olarak satışa sunsa da hafıza kartı kullanımı ile kapasiteyi artırmak mümkün. Bu hafıza kartlarının kullanımı oldukça kolay ancak bazen maalesef telefonun hafıza kartını okumaması sorunu ile karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda, hafıza kartının çok önemli bilgiler veya ortam öğeleri içermesi, işin içinden çıkmayı neredeyse zorlaştırır. Her hafıza kartlı telefonda karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri olan sorun ile ilgili uygulayabileceğiniz çözümleri içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Hafıza Kartı Yuvasını ve Kartı Temizleme

Telefon Hafıza Kartı Okumuyor Sorunu;  Hafıza kartları günümüzün en hassas depolama cihazlarından biridir. Bu nedenle toz, toprak veya çalışmasını engelleyebilecek herhangi bir dış etken ile karşılaştığında işlevini kaybedebilir. Hafıza kartı belirtilen durumlardan biriyle karşı karşıyaysa, tek yapmanız gereken hafıza kartının ucundaki sarı bölümleri nemli bir pamuklu ped ile temizlemektir. Bu bölümü temizledikten sonra telefonunuzdaki hafıza kartı yuvasını da aynı şekilde temizlemelisiniz. Büyük ihtimalle her iki işlemi de anlatıldığı gibi yaptığınızda telefonun hafıza kartını okumama sorunu ortadan kalkacaktır.

Oksitlenmiş Hafıza Kartı ve Yuvası

Hafıza kartını telefona taktığınızda hiçbir şekilde çalışmamasının bir diğer nedeni de manyetik kısımlarının oksitlenmesidir. Bellek kartı belirli zaman dilimlerinde uzun süre nemli ortamlarda kalmışsa, aşırı sıcak veya soğukla ​​temas etmişse oksitlenmiş olma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlarda tek çözüm yeni bir hafıza kartı satın almak olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Android Uygulama Yüklenemedi Hatası

Kartı Çıkarırken “SD Kartı Devre Dışı Bırak” Seçeneğini Kullanma

Her telefonda, hafıza kartını doğrudan yuvadan çıkarmadan önce “SD Kartı Devre Dışı Bırak” seçeneği kullanılmalıdır. Bu, cihazın halihazırda hafıza kartında işlemekte olduğu verilerin bozuk bir şekilde aktarılmasını önleyecektir. Aşağıdaki adımları takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Bu sayfadan “Aygıt Bakımı” veya “Depolama” bölümüne tıklayın.
 • Kategoriye girdiğinizde sağ üst köşede bulunan “Üç Nokta” simgesine dokunun.
 • “SD Kartı Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayın.
 • Bu adımlar sonucunda telefonunuza takılı olan hafıza kartını cihaza zarar vermeden cihazdan çıkarabilirsiniz.

SD Kartı Biçimlendirme İşlemi Yapın

Akıllı telefonlarda hafıza kartının okunmaması sorununun en basit çözümü SD kartın komple biçimlendirilmesidir. Bu biçimlendirmenin bir sonucu olarak, hafıza kartınızda bulunan tüm veriler silinecektir. Biçimlendirme işlemi için bu adımları izleyin.

 • Hafıza kartını kart okuyucuya takın.
 • Kart okuyucuyu bilgisayarınıza bağlayın.
 • “Bu Bilgisayar” bölümüne girin.
 • SD kartınıza sağ tıklayın ve “Biçimlendir…” seçeneğine dokunun.

Bicimlendirme-Sd-Kart

Biçimlendirme işlemini başlatmak için “Başlat” düğmesine tıklayın.

Hafıza kartını biçimlendirme işlemi, kartta bulunan dosyaların boyutuna göre ortalama 1 ila 2 dakikada tamamlanır.

Teknik Servisten Destek Alın

Bu işleme geçmeden önce farklı bir telefonda sorunsuz çalışan hafıza kartını cihazınıza takın. Hafıza kartı sorunsuz açılıyorsa, sorunu çözmek için farklı alternatif yollara başvurunuz. Hafıza kartı hala çalışmıyorsa cihazı teknik servise götürmeniz ve teknik servis aracılığıyla hafıza kartı yuvasını değiştirmeniz yeterlidir. Cep Hastanesi firması hafıza kartı yuvası başta olmak üzere tüm telefon arızalarında sizlere teknik destek sağlamaktadır.

Telefonun SD kartı okumaması sorununa çözüm olarak verdiğimiz tüm adımları tek tek değerlendirdiğinizde kısayolla başarıya ulaşabileceksiniz. Belirtilen işlemlerin son adımı dışında teknik bilgi gerektirecek bir durum olmadığı için sizin için kolay bir işlem olacaktır.