Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Piyasada birçok su geçirmez Akıllı Telefon var, ama ya bunlardan birine sahip değilseniz? Suya düşürdüğünüz telefonunuzun suya dayanıklı olduğunu, ancak uzun süre suya maruz kaldığını varsayalım. Ne yaparsınız?

Telefonunuz Suya Düşerse Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ülkemizde telefon fiyatları oldukça yüksektir, bu nedenle telefon işe yaramaz hale geldiğinde, yeni bir telefon satın almak herkes için bir zorluktur. Özellikle içindeki verileri kaybetmek onarılamaz bir sorundur. Şuan çoğu cihaz su geçirmezdir ve su geçirmez cihazlar zamanla bu özelliği kaybedebilir. Telefonu suya düşürürken ilk tepkiniz çok önemlidir. Uzun süre su ile temas halinde olan telefonun geri kazanılması neredeyse imkansızdır.

Telefon prize takılıysa, su ile temas halinde kurtarılması daha az olasıdır ve hatta yangına neden olur. Böyle bir durumda, panikten kurtulmalı ve telefonun fişini çekmelisiniz. Eğer varsa, kasadan kurtularak su ile temas halinde kısa devreyi önlemek için telefonunuzu kapatmalısınız ve pil çıkabilirse, kesinlikle pili çıkarmalısınız. Bu, pilleri çıkarılamayan telefonlar için biraz daha zor bir işlemdir, ilk kurumaya daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir.

Suya Düşen Telefon Pirince Koyulur Mu?

Havluyla kurutulmuş telefonunuzu ayrıntılı olarak temizledikten sonra, 48 saat boyunca bir kavanoz pirinç içinde tutmalısınız. Telefon 48 saat sonra hala nemliyse, bir havluyla temizleyebilirsiniz. İçindeki nem devam ederse, 24 saat boyunca pirinç kavanozunda tutmak yararlıdır. Pirinç taneleri kapalı bir kavanozda nemi tamamen emecektir. Kuru olduğundan eminseniz telefonu tekrar açabilirsiniz. Ama eğer telefonunuzu hala çalışmıyorsa teknik servise götürmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir: Ekranım Mı Kırıldı yoksa Kırılmaz Cam mı ?

Telefonun Düştüğü Yere Göre Müdahaleler

Telefonunuz içme suyuna düşerse, cihazınızın pilini hemen çıkarın. Sım kartı çıkararak telefonunuzu tüm çıkarılabilir parçalardan kurtarın. Üzerindeki suyu bir havlu veya peçete ile kurutun, eğer onları bulmak için herhangi bir yeriniz yoksa, giysilerinizle telefondaki sudan kurtulun. Telefonunuzu denize düşürürseniz durum biraz farklı olacaktır. Telefonu tuzlu sudan kurtarmak için önce tatlı suya bırakmanız, çıkarmanız ve kurutmanız gerekir. Tuzlu Sudaki kristaller nedeniyle telefona ciddi zarar verebilir. Tuvalete düşen telefon için, telefon düşük alkol içeriğine sahip temizleyicilerle temizlenmelidir, aksi takdirde telefonun içindeki plastik bantların erimesi kaçınılmazdır.

Suya Düşen Telefon İçin Yapılan Yanlışlar

Telefonu sudan çıkardıktan sonra kapatmamak kısa devreye neden olabilir. Bir saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmak işe yaramaz ve zaman kaybedecektir. Yaygın hatalardan biri olan sobanın yanına ve ısıtıcıya yerleştirmek, suyu konsantre edecek ve suyun ulaşamayacağı yerlere ulaşmasına izin verecektir. Kurutucu soğuk su üflese bile, içindeki nem nedeniyle pil takıldığında kısa devreye neden olur. Suya düşen telefonlar garanti kapsamı dışında olduğundan, kurutma aşamalarına dikkat etmek yararlıdır. Telefonlardaki küçük nem bantları, suyu gördüklerinde beyazdan pembeye dönüşecektir. Bu durum teknik serviste kolayca fark edilebilir. Cep Hastanesine gelerek sorununuzu çözebilirsiniz.