Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone Batarya Optimizasyonu

iPhone Batarya Optimizasyonu

Iphone Batarya Optimizasyonu

iPhone Batarya Optimizasyonu ; Hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen akıllı telefonların özellikleri ve ekranları büyüdükçe, pil ömrü azalır. Telefonlar geçmişte tek bir şarjla 2-3 gün boyunca kullanılabilse de, şu anda şarjımız akşama kadar bile sürmez.

Bu sorun diğer telefon modellerinde de görülür; iPhone telefonları için de büyük bir sorundur. Bir iPhone kullanıcısıysanız ve iPhone pilini nasıl optimize edeceğinizi merak ediyorsanız; sizin için hazırladığımız bu kılavuzu takip ederek sorununuzu çözebilirsiniz.

iPhone batarya kalibrasyonu

iPhone Batarya Optimizasyonu ; iPhone kullanıcıları zaman zaman telefonlarının daha kısa pil ömründen şikayet ediyorlar. Telefonunuzu gün boyunca aktif olarak kullanırsanız, şarjınızın akşama kadar sürmemesi oldukça normaldir. Bununla birlikte, akıllı telefonunuzun pilini zaman zaman optimize ederek, telefonun pil ömrünü uzatabilirsiniz. Öte yandan, bu işlemler pilinizin performansını da artıracaktır.

Her şeyden önce, arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın – iPhone pil optimizasyonunu gerçekleştirmeden önce telefonunuzda açın.

iPhone telefonları lityum iyon pil kullanır. Lityum iyon piller, kullandığımız pillerden çok daha hızlı bir şekilde gerekli hale gelir. Öte yandan, daha uzun süre kullanılırlar ve daha yüksek güç yoğunluğuna sahip oldukları için daha hafif yapılara sahiptirler.

iPhone batarya optimizasyonu nedir?

Pilinizi yüzde yüz dolu olarak her şarj ettiğinizde, 1 Şarj döngüsüne ulaşırsınız. Piliniz veya şarjınız tamamen boşaldığında, 1 deşarj döngüsüne ulaştınız. Ancak, bunu bilmelisiniz; bu döngünün bir seferde tamamlanması gerekmez. Örneğin, telefonunuz bugün yüzde 60’lık bir şarj oranına ulaştı; onu şarjdan çıkardınız. Ertesi gün yüzde 40’a kadar şarj ederseniz, 1 Şarj döngüsünü tamamlamış olursunuz. Aynı mantık deşarj için de geçerlidir.

Kısaca Optimizasyon; pil belirli aralıklarla tamamen boşalır ve daha sonra şarj edilir. Pil optimizasyonunu sadece akıllı telefonunuzda değil, tabletinizde veya dizüstü bilgisayarınızda da uygulayarak pil ömrünüzü artırabilirsiniz.

iPhone batarya optimizasyonu nasıl yapılır?

iPhone pil optimizasyonu için iki farklı yöntem vardır. Aşağıda listeleyeceğimiz yöntemler arasında, yapmak istediğiniz her şeyi uygulayabilirsiniz.

Şarjınızı tamamen bitirin

Tüm şarj kullanın. Bunu, telefonunuzu gün boyunca normal olarak kullanarak da yapabilirsiniz.

Bir Süre Bekleyin

Piliniz tamamen boşalmış olsa da, içinde çok az şarj kalır. Bunun sayesinde, uygulamalar son durumlarını korur. Bu şarjın bitmesine izin vermenin tek yolu biraz beklemektir. En az 3 ve en fazla 5 saat bekleyin.

Şarja Takın

Telefonunuzun tamamen boşaldığından eminseniz, telefonunuzu tamamen şarj etmeniz gerekir. Telefonunuzu tek başına şarj ederken; bilgisayardan veya powerbank şarj etmemek için; orijinal şarj cihazını kullandığınızdan emin olmalısınız. Öte yandan, telefonunuzun şarjı yüzde 100 gibi görünse bile, birkaç saat daha şarj etmeye devam edin.

Şarjınızı tekrar bitirin

Şimdiye kadar yaptığımız tüm adımları yeniden yapmalısınız. Bu nedenle, şarjınızı tekrar bitirmelisiniz.

Üç Saat Daha Bekleyin

Bir pil kalibrasyonu yapmak için, her adımın en az iki kez tekrarlanması gerekir. Bir kez daha, telefonunuzu tamamen boşaltmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Dokunmatik Sorunu Çözümü

Telefonunuzu Tamamen Şarj Edin

Bu adımda, tamamen şarj etmeniz ve telefonunuzu tekrar kullanmanız gerekir. Kapattığınız hizmetleri, özellikleri ve uygulamaları açarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Batarya Kalibrasyonunun Kolay Yolu: Battery Doctor

App Store pil Doxtor uygulamasını indirin ve giriş yapın.

Telefonunuzun şarjı yüzde 20’ye düştükten sonra; telefonunuzu takarak pil doktorunu açın.

Telefonunuz tamamen şarj edilmiş olsa bile, hemen şarjdan çıkarmamalısınız. Pil doktoru en az bir saat açıkken telefonunuzun şarj olması gerekir.

Lityum pilin iPhone telefonlarında kullanıldığını söyledik, uygulama sayesinde pilin kullanılmayan kısımları dolmaya başlayacak. Bu adımları pil doktoru uygulamasının ana ekranından anında takip edebilirsiniz.

İPhone’un pil optimizasyonunu düzenli olarak, ayda en fazla bir kez yapabilirsiniz. Pil optimizasyonu sayesinde, telefonunuzun pilinin çalışmayan ve şarj edilmemiş kısımları yeniden etkinleştirilir; pilinizin tamamen kullanılmasına izin verecektir. Bu şekilde, telefonunuzun modeli ne olursa olsun, yukarıda listelenen adımları izlerseniz, şarjınızın daha uzun sürdüğünü gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda, optimizasyon-pilinizin ömrünü uzatan kalibrasyon süreçleri; genellikle ünlü teknoloji üreticileri tarafından tavsiye edilir.

Eğer Bataryanız Hala Hızlı Bitiyorsa

Eğer bataryanız hala hızlı bitiyorsa telefonunuzu Cep Hastanesi Teknik Servise getirerek Batarya Değişimini Yaptırabilirsiniz. Batarya değişimi sorununuzu kökten çözecektir.

Cep Hastanesi İletişim Bilgileri
Cep Hastanesi İletişim Bilgileri

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; 

iPhone batarya kalibrasyonu , iPhone pil optimizasyonu , iPhone batarya optimize etme , iPhone optimize batarya , iPhone batarya uygulamaları
iPhone batarya uygulaması , iPhone batarya Mah. , iPhone batarya kalibrasyonu uygulaması.