iPhone Ölü Piksel Sorunu
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri / 4 Yorum / 2106 Görüntülenme

iPhone Ölü Piksel Sorunu

iPhone Ölü Piksel Sorunu LCD ekranlı yeni bir elektronik cihaz satın aldınız, eve geldiniz, cihazı açtınız ve ölü pikselleri gördünüz. Muhtemelen Apple gizli bir elma bir sır korumuştur olarak internete gelmek istemem olayın bu tür düşmanlarından bile biri.

Apple ürün hizmetlerine gönderilen bu belgede, tablo, şirketin bir LCD ekranda ne kadar ölü piksel tolere ettiğini göstermektedir. Boy Genius raporları, bu tabloya göre iPod veya iPhone’da ölü bir pikselin cihazı hemen değiştirmek için bir neden olduğunu ortaya koydu. İPad’inizi değiştirmek için 3 ölü piksele ihtiyacınız var. Bir Mac’te durum daha kötü, 22 inçlik bir ekranı değiştirmek için 16 ölü piksele ihtiyacınız var.

iPhone Ölü Piksel Sorunu Nedir ?

Tanım olarak ölü bir piksel; ekranlarda 3 ana renk var. RGB (kırmızı, yeşil ve mavi). Tüm görüntüler, bu renkleri çeşitli oranlarda karıştırarak oluşturulur. Ölü piksel durumunda, bu işleme olayı gerçekleştirilemez ve ekranda siyah bir nokta görünür. (Bazen de beyaz)

iphone ölü pixel
iphone ölü pixel

 

Ölü piksel sorunu sadece iphone’larda değil, ekranlı tüm cihazlarda da görülebilir. Örneğin; bilgisayar ekranları, akıllı saatler, televizyon bir ekran problemidir.

ölü pixel

Bazı durumlarda, sıkışmış piksellerle karşılaşabilirsiniz. Sıkışmış piksel sorunu, ölü piksel probleminden siyah veya beyazdan farklıdır; farklı bir renk veya farklı tonda kendini gösterir.

Ekranınızda Ölü Piksel Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bunu okuyorsanız, cihazınızın ölü bir piksel sorunu var ve bir çözüm bulmaya çalışıyorsunuz ya da şüpheleniyorsunuz. Ölü bir piksel sorunu olup olmadığını anlamanın yolları vardır. (İlk olarak, ekranın temiz olduğundan emin olun.)

 • Öncelikle ekranda gitmeyen siyah(beyaz da olabilir) bir nokta görüyorsanız, ölü piksel var demektir. Farklı renkte bir piksel varsa, sıkışmış piksel var demektir.
 • Diğer bir seçenek de online araç kullanmak. Ölü piksel testi yapmak için şu siteyi ziyaret edin: tıklayın.
  iphone pixel
 • Cihazınızda ölü piksel olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu da uygulama kullanmaktır. AppStore’da bu konuda geliştirilmiş uygulamalar var. “dead pixel” veya “ölü piksel” şeklinde yaptığınız aralamalarla bunlara ulaşabilirsiniz.

Ekranınızı çeşitli renkler altında incelemek için bu sitedeki renk seçeneklerine tıklayın. Ekranı yanlara çevirerek ve tam ekranda görüntüleyerek tekrar görün. Siyah bir nokta görürseniz, ölü pikselleriniz vardır.

iPhone Karşı Tarafın Sesi Bozuk Geliyor Tamiri

iPhone’umda Ölü Piksel Var Nasıl Düzeltebilirim?

iPhone’unuzda ölü pikseller varsa, en garantili çözüm Apple yetkili servisidir. Ölü piksel oluşumu senin hatan değil. Ekranlarda oluşabilecek doğal bir arıza durumu.

Apple Türkiye; ölü pikselleri tespit etmeden ekranların yerini alıyor.

Not: cihazınız bunun ücretsiz olarak yapılması için garanti kapsamında olmalıdır. Ekran bozuksa ve cihazın belirgin deformasyonları varsa, cihazınız garanti dışı olabilir. ıPhone kozmetik sorunları ve garanti durumu bu makalede biz dokundu.

 • Eğer iPhone’unuzun garantisi bittiyse ve ekrana tonla para harcamak istemiyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi deneyebilirsiniz.
 1. Yukarıda bahsettiğim Ölü Pixel sitesi ile bir deneme yapın. Aşırı uyarılan piksellerin düzelme ihtimali var.
 2. Parmak ucuyla veya lastik uçlu bir kalemle, ölü piksele bezle basınç uygulayın. Ama fazla bastırmayın. Diğer piksellerin de bozulmasına neden olabilirsiniz.
 3. Temiz ve yün bırakmayan bir bezi ısıtın. Dairesel kaydırmalarla ölü piksel olan bölgeye masaj yapın.

Bu yöntemler kesin çözüm değildir. Tecrübelerle faydası olduğu görülmüş yöntemlerdir.

Ekranda ölü piksel olması genellikle rahatsız. Eğer biriyse, fark etmeyebilirsin bile. Bu şekilde, herhangi bir sorun olmadan cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflarda herhangi bir kalite problemiyle karşılaşmazsınız. Ancak bir garantiniz varsa, ekranın değiştirilmesi daha iyidir fakat garantiniz bitti ise CEP HASTANESİ yanınızda.

4 Yorum

 • Cep Hastanesi

  merhabalar evet piksel hatası olabilir ekran değişmesi gerekir.

 • Semih

  Merhaba 8 Plus cihazımın 10 ay garantisi var iğne ucu kadar ikitane nokta mevcut lakin kırmızı ekranda birtane mavi ekranda ikiside gözükmüyor piksel ölülügümüdür sizce tşklr

 • Cep Hastanesi

  MERHABALAR; ZAMAN SONRA İYİCE BÜYÜR O ÇİZGİLER EKRAN DEĞİŞİMİ YAPILMASI GEREKİYOR iPhone 6s Orjinal Ekran Değişimi Fiyatı 600TL
  AKALİTE EKRAN 350 TL

 • Pınar

  iPhone 6 S kullanıyorum telefonumda siyah minikicik bir çizgi oluştu . Bu tamir etmeden telefonumu rahatça kullanabilir miyim yolda tamir etmem şartı mı sonra sıkıntı yaratır mı ? Ve tamir etsem fiyat kaç para olur ?

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir