WhatsApp Parmak İzi Kilidi Koyma
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / / 1 Yorum / 159 Görüntülenme

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Koyma

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Koyma ,WhatsApp daha çok kişisel konuşmalara ve yazışmalara odaklanan bir platform olduğundan, başkalarının özel sohbetlerimize erişmesini ve görmesini istemeyebiliriz. Bu nedenle WhatsApp üzerinde parmak izi kilidi, Andorid ve iOS cihazlar için Face ID kilidi nasıl yapılır hakkında konuşacağız.

Bildiğiniz gibi iOS kullanıcıları, WhatsApp uygulamasında güvenliği sağlamak için bir süredir Face ID ve Touch ID özelliklerini kullanıyor. Yakın zamanda Android için tanıtılan bu özellikler, üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duymadan uygulamayı doğrudan şifrelememize izin veriyor. Dilerseniz, daha fazla uzatmadan, bu özelliğin hem iOS hem de Android için nasıl kullanıldığına bakalım.

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nasıl Yapılır ?

Milyarlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, dünyanın en büyük mesajlaşma uygulamalarından biridir. Özel konuşmalarımızın çoğuna tanık olan bu uygulamaya başka birinin erişmesini istemezsiniz. Bu yazımızda WhatsApp güvenliğinizi parmak izi kilidi ile nasıl sağlayacağınız ve WhatsApp parmak izi kilidinin nasıl etkinleştirileceği sorusuna değineceğiz. WhatsApp, günümüzün en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir ve her gün milyarlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Günlük konuşmaların yanı sıra başkalarının bilmek istemediği özel sohbetler bile WhatsApp üzerinden yapılıyor. Bu durumda elbette kimse mesajlarının başkası tarafından okunmasını istemez.

Bilindiği gibi çoğumuzun WhatsApp üzerinde kişisel yazışmaları ve dosyaları var. Kişisel olan bir şeyin başkaları tarafından görülmesini ve erişilmesini istemeyebiliriz. Şimdiye kadar birçok üçüncü taraf uygulamasıyla WhatsApp’a erişimi kilitleyebildik, ancak bu uygulamaların şifresi çözülemedi veya kararlı olamadı.

WhatsApp’da bu durumun farkına varmışsınız ki Andorid cihazlar için 2.1.222 sürümü, iOS sürümüne sahip cihazlar için ise 2.19.20 parmak izi kilidi özelliği getirilen uygulamada ve üç parti uygulamaların durumu kullanmaktan kurtardığını söyleyebiliriz.

Android’de WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nasıl Yapılır ?

Android cihazlarda WhatsApp parmak izi kilidini etkinleştirmek için aşağıdaki yolları izlemelisiniz. Aşağıda’da IOS için bahsettiğimiz adımlarla hemen hemen aynı.

 • WhatsApp uygulamasını giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun ve “Ayarlar” seçeneğini açın.
 • Oradan “Hesap” sekmesini dokunun.
 • Daha sonra “Gizlilik” kısmına seçin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve “Parmak izi kilidi” sekmesini aktif hale getirin.
 • Son olarak “Parmak iziyle aç” seçeneğini aktif konuma getirin.
Telefon Fotoğraf Makinesinin Yerini Alabilir Mi

Hem işletim sisteminde belirtilen zaman aralıkları “Anında” dan “1 dakika” 15 dakika “ya kadar” 1 saat sonra ” seçmiş olduğunuz seçeneklerden herhangi birini seçerseniz WhatsApp uygulamanızdaki saat kilitlenecektir. Anında’yı seçerseniz, WhatsApp, uygulamaya her girdiğinizde sizden bir şifre girmenizi isteyecektir.

WhatsApp uygulamasına artık parmak izi şifresi olmadan erişilemez. Parmak izi kilidi seçeneğini kapatmak ve WhatsApp’ı şifresiz kullanmaya başlamak için aynı adımları takip edebilirsiniz.

iPhone’da WhatsApp Touch ID ve Face ID Kilidi Nasıl Yapılır?

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Koyma, iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda WhatsApp, iPhone cihazlarının modele bağlı olarak parmak izi veya yüz tanıma ile kilitleme yöntemlerini ayarlamasına olanak tanır. iPhone 5S, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8 ve 8 Plus’ta WhatsApp kilidini parmak iziyle (Touch ID) etkinleştirebilirsiniz. iPhone X, Xs, XR, Xs Max, 11, 11 Pro ve 11 Pro Max cihazlarında, WhatsApp ekran kilidini Face ID ile etkinleştirebilirsiniz.

İOS WhatsApp cihazlarda ekran kilidini aktifleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 • WhatsApp uygulamasını giriş yapın.
 • Ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Ayarlar” kısmına dokunun.
 • Sonra “Hesap” seçeneğini seçin.
 • Daha sonra “Gizlilik” kısmını seçin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve en altta ki “Ekran Kilidi” seçeneğini seçin.
 • Touch ID/Face ID İste” seçeneğini aktif hale getirin.
 • Aktif hale getirdikten sonra alt kısımda kilit için zaman ayarı seçeneklerini göreceksiniz, yani WhatsApp’ın ne kadar zaman sonra kilitlenmesi gerektiğini kendinize göre seçin.

1 Yorum

 • Cep Hastanesi

  Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
  En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir